top of page

Veritas odium parit *

Gani'ye iki gün içerisinde apar topar Filiz Hanım sayesinde ulaştım. Filiz Hanım'ın hatırı olmasa kabul etmeyeceğini söyledi. Öncesinde birbirimizden haberimiz yoktu, evine gittiğimde tanıştık. Ben biraz telaşlı ve heyecanlıydım. Onu da sabırsız ama meraklı gördüm.

Yusuf vardı bizimle, röportaj süresince yanımızda oturdu. Kahve içer misin, diye sordu bana. Gani'yi ilk kez, "Ay şimdi ona kahve yapmak istemiyorum," dediği zaman sevdim.

Açıklık, çıplaklık cesaret ister. Ben bu cesareti, kıyıdan köşeden, karakterimin derinliklerinden gıdım gıdım toplamaya, diriltmeye uğraşmakla geçirirken ömrümü, bu kadın karşımda Özgürlük Heykeli gibi dikiliyordu. Benimse hemen toparlanmam, şaşkınlığımı atmam, adapte olmam, teknik ayarları yapmam ve sorularıma girişmem lazımdı. Gani bu arada beni süzüyordu. Hepsini okudu bunların, eminim. İyi ki Yusuf vardı ortamda diye düşündüm, bana biraz zaman ve anlayış, Gani'ye de sabır verdi.

Loş olan odanın ışığına göre ayarlayıp kamerayı, kadrajı oturttum. Sonra yaşını ve mesleğini sordum. Adım gibi biliyordum ama onun "Orospuyum sanırsam," deyişini duymak her seferinde beni eğitiyordu. Daha birkaç saniye olmuştu ki kadrajı tekrar ayarlamak zorunda kaldım. Normalde diz hizasından çekmeye niyetlenmiştim ama Gani'nin kendi dünyasında bağımsızlığını ilan etmiş olan eteği ve mütemadiyen görüş dahiline giren külotuyla bir şekilde başa çıkmak zorundaydım. Tüm ihtişamı dünyanın en doğal şeyiymiş gibi üzerinde taşıdığı özgürlüğü olan bu kadına, dikkat etmesini söylemek büyük densizlik olur, tüm büyüsünü bozardı. Ben de kamerayı zumlayıp çekime bel hizasından, daha dar bir kadrajla devam ettim.

Sonra konuştu Gani. Hesapsız ve hipnoz edici bir sadelikle, samimiyeti gözüne sokmadan ama zırıl zırıl bir gerçeklikle. Böylesi bir saydamlığı, yani ifade edilirken başka düşüncelerle sınırlandırılmayan, değiştirilmeyen düşünceyi sık görmeyiz. Hatta iddia ediyorum, çoğumuz bunu göremeden ömrünü tamamlar. Ben bunu görebildiğim, riyakarlığın her türlüsünden uzakta dimdik duran bu kadını dinleyebildiğim ve sözlerini iletme şansına eriştiğim için şanslıyım.

* Dürüstlükten nefret doğar.

#Turkish

bottom of page